MEB, kitap inceleme esaslarını belirledi


  • Genel Bölüm
  • 15-09-2012, 14:31
  • admin
  • 271 Kez Okunma
  • 0 Yorum

MEB, kitap inceleme esaslarını belirledi

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Emin Karip, ders kitaplarını hazırlama ve inceleme kriterlerinde yapılan yeni düzenleme hakkında AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği'nin yenilendiğini anımsatan Karip, yeni düzenlemeyle diğer eğitim araçlarının da daha düzgün bir şekilde hazırlanmasına imkan sağlandığını ifade etti.

Ders kitaplarında aranan nitelikler arasına ''temel insan hak ve özgürlüklerini destekleyen ve her türlü ayrımcılığı reddeden bir yaklaşım sunması'' esasının getirildiğini belirten Karip, zenginleştirilmiş kitapların (z-Kitap) niteliklerinin belirlendiğini söyledi.

Yayınevince hazırlanan taslak ders kitaplarının inceletme başvurusunun yılda 2 dönemde yapılacağını anlatan Karip, ders kitapları için alınan inceleme ve inceletme ücretinin ilkokul, ortaokul, lise ve ders kitabı dışındaki diğer eğitim araç-gereci için kategorilere ayrıldığını söyledi.

-Şeffaf bir inceleme süreci-

Ders kitaplarını inceletme işleminin Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın bünyesindeki sabit kadrolu öğretmenlere yaptırılması yerine ülke genelindeki öğretmenlerden, alan eğitimcilerinden, uzmanlarından veri tabanı oluşturulacağını belirten Karip, veri tabanı sistemine kayıt yaptıracak alan eğitimicilerinin, uzmanların en az doktora düzeyinde akademik kariyer yapmış olma şartının olacağını ifade etti.

Kitapları incelemek veya değerlendirmek için kayıt yaptıranların başkanlıkça düzenlenen eğitime alınacaklarını da belirten Karip, eğitim alanların panelist olarak görevlendirileceğini söyledi.

Panelistlerin veri tabanı sistemine kayıt yaptıranlar arasında yapılacak kura ile elektronik ortamda atama yoluyla belirleneceğini vurgulayan Karip, bu görevlendirme sürecine objektif olabilmesi için ders kitaplarını hazırlayan sektörden ve ilgili sivil toplum kuruluşlarından birer temsilcinin gözlemci olarak katılabileceğini anlattı.

Karip, değerlendirmede, içerikte Anayasa ve kanunlara uygunluk, bilimsel olarak yeterlilik, eğitim ve öğretim programının kazanımlarında yeterlilik, görsel tasarım ve içerik tasarımının, öğrenmeyi destekleyecek nitelikte olması ve öğrencilerin gelişim özelliklerine uygunluk esaslarının aranacağını ifade ederek, ''Kısacası daha kaliteli, daha yansız bir inceleme ve değerlendirme için şartlar oluşturuldu'' dedi.

Yeni düzenlemeyle hızlı, etkili, esnek, şeffaf ve adil bir inceleme ve değerlendirme sürecinin amaçlandığına işaret eden Karip, böylece öğrenci ve öğretmenlere niteliği daha yüksek ve daha özgün kitapların sunulabileceğini vurguladı.

Karip, ders kitaplarının incelemesi ve değerlendirilmesinde görev alacak öğretmen ya da akademisyenlerin hesap verebilir olacağını ve etik kurallara uyacaklarına dair bir sözleşme imzalayacaklarını kaydetti.

m.e.b. kitap inceleme,meb kitap inceleme ölçütleri,meb kitap inceleme kriterleri

Etiketler

Etiketler: MEB, kitap inceleme esaslarını belirledi

Benzer Yazılar

Piknikte alkol alan öğretmenlere inceleme

Piknikte alkol alan öğretmenlere inceleme 27.11.2012 18:19 Antalya'da 3 yıl önce aileleri ile piknikte alkol alan öğretmenlerin fotoğrafları sosyal paylaşım sitesinde yayınlanmasının ardından Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü'nce, 11 öğretmen hakkında inceleme başlatıldı. ...

Seçmeli derslerin kitapları hazır

MEB, 12 yıllık zorunlu eğitim sistemi kapsamında ilk kez bu yıl seçmeli okutulan Kur'an-ı Kerim, Hazreti Muhammed'in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerinin kitaplarını hazırladı. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin Karip, AA muhabirine yaptığı açıklamada,...

MEB, ders kitapları yönetmeliğini yeniledi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın ders kitapları ile eğitim araçlarının belirlenmesini düzenleyen yönetmelik yeniledi. MEB'in ''Milli Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği'' yenilenerek Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmelik, Bakanlığa bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında...

Talim ve Terbiye Kurulu Yönetmeliği'nde değişiklik

Bakanlığın bilimsel danışma ve karar organı olan Talim ve Terbiye Kurulu, başkan ve 10 kurul üyesinden oluşacak. Yönetmelik Resmi Gazete de yayımlandı. Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlandı. Bakanlığın bilimsel...

Atanan öğretmenler okul yolunda

Ataması yeni yapılan ve Milli Eğitim camiasına yeni katılan öğretmenler, göreve başlayacakları illere varmak için yola çıktı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), oluşturduğu komisyonlarla, ataması yapılan öğretmenleri göreve başlayacakları illerin havaalanında ve otogarlarında...
Değerli ziyaretçimiz, sitemize üye iseniz lütfen giriş yapınız.
Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.

Makale'ye Yorum Yapın

Ad Soyad:
E-Mail:
Soru:
Türkiyenin başkenti neresidir ?(ankara)
Cevap:*

SPONSORLAR

kpss kitapları

KULLANICI PANELİ

Facebook

Son Yorumlar

Bıldırcın Viyolü | nasıl yapılır | adidas ayakkabılar | Güzel Filmler | konuşan bardak